Bergen og Trondheim best på friluftsliv av de store byene

(Estimert lesetid: 4 minutter)

Med 61 av 100 poeng ligger de to byene på 10. plass på det nye friluftslivsbarometeret. Oslo kommer på 15. plass.

For første gang er alle landets 357 kommuner vurdert og rangert på innsatsen for friluftsliv.

Tjeldsund i Troms stikker av med seieren og kåres til årets friluftslivskommune 2025.

– Gode og lett tilgjengelige friluftsmuligheter i hverdagen er viktig for folkehelse, livskvalitet og naturopplevelser, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen i en pressemelding fra Norsk friluftsliv.

Kåringen er basert på Friluftslivsbarometeret, et nytt verktøy utviklet i forbindelse med Friluftslivets år 2025.

Barometeret vurderer kommunene på 30 indikatorer fordelt temaene friluftslivsaktivitet, tilrettelegging, areal, og planer og organisering.

Barometeret er utviklet av Norsk Friluftsliv og Friluftsrådenes Landsforbund. 

1. Tjeldsund 68 av 100 poeng
2. Hamarøy i Nordland 67 poeng
3. Tysnes i Vestland 66 poeng

Tjeldsund topper pallen og kåres til årets friluftslivskommune. Kommunen er best i landet innen temaet planer og organisering og er også beste kommune i Troms fylke når det gjelder tilrettelegging for friluftsliv. Foto: Tjeldsund kommune
Kystkommunen Hamarøy i Nordland stikker av med andreplassen i kåringen. Hamarøy topper listen for Nordand og gjør det også best innen både planer og organisering, og tilrettelegging for friluftsliv i fylket. Foto: Dzenek Dvorak
Øykommunen Tysnes i Sunnhordland tar tredjeplass. Dette er den beste kommunen i Vestland sammenlagt, og tar andreplassen i fylket innen temaet planer og organisering. Foto: Bergen og omland friluftsråd

– Gratulerer til Tjeldsund, Hamarøy og Tysnes, og takk for innsatsen. Det er inspirerende å se hvordan dere gjør det lettere for folk å komme seg ut, sier Bjelland Eriksen. 

Best i fylkene

De beste kommunene i hvert fylke, rangert på poengsum.

  • Troms: Tjeldsund 68 poeng (1 – best i Norge)
  • Nordland: Hamarøy 67 (2)
  • Vestland: Tysnes 66 (3)
  • Møre og Romsdal: Molde 63 (5)
  • Agder: Farsund 62. Kvinesdal 62 (6)
  • Innlandet: Etnedal 61 (10)
  • Trøndelag: Trondheim 61 (10)
  • Oslo: Oslo 60 (15)
  • Rogaland: Sauda 59 (28)
  • Akershus: Nordre Follo 59 (28)
  • Buskerud: Ringerike 59 (28)
  • Østfold: Halden 58 (37)
  • Vestfold: Færder 57 (46)
  • Telemark: Skien 57 (46)
  • Finnmark: Sør-Varanger 56 (55)

Friluftsliv: folkehelse og livskvalitet

Et flertall av befolkningen mener friluftsliv er det viktigste fritidstilbudet i kommunen, ifølge en fersk undersøkelse fra Ipsos. I undersøkelsen kommer friluftsliv på topp, foran både idrett, kulturtilbud og uformelle møteplasser.

Generalsekretær Bente Lier i Norsk Friluftsliv løfter fram verdien av å satse på friluftsliv i kommunene. 

Friluftsliv er viktig for folk – og bør også være viktig i lokalpolitikken. Når kommunene prioriterer friluftsliv, investerer de samtidig i folkehelse og livskvalitet for innbyggerne sine. 

Bente Lier, generalsekretær i Norsk Friluftsliv

De 10 dårligste kommunene

348. Averøy 29 poeng
349. Nome 28 poeng
350. Notodden 27 poeng
351. Tokke 26 poeng
352. Frosta 26 poeng
353. Lørenskog 25 poeng
354. Iveland 25 poeng
355. Valle 24 poeng
356. Aremark 19 poeng
357. Karasjok 16 poeng

    Søk opp egen kommune

    nettsiden for Friluftslivsbarometeret kan man nå søke opp egen kommune, sammenligne med andre og få konkrete tips til forbedring for hver av de 30 indikatorene. 

    – Friluftslivsbarometeret er mer enn en rangering – det er et praktisk verktøy kommunene kan bruke til å styrke sitt friluftslivsarbeid. Vi vet at mange gjør mye bra, men det er alltid mulig å bli enda bedre, sier Paul Waaler, daglig leder i Friluftsrådenes Landsforbund. 

    Nå får alle kommuner et tydelig bilde av hvor de står, og hva de kan jobbe videre med.

    Paul Waaler, daglig leder i Friluftsrådenes Landsforbund

    Bergen og Trondheim best av byene 

    Blant de store kommunene med over 100.000 innbyggere er det Bergen og Trondheim som gjør det best. De deler 10. plass i kåringen med 61 poeng.  

    10. Bergen 61 av 100 poeng
    10. Trondheim 61 av 100 poeng
    15. Oslo 60 av 100 poeng
    46. Stavanger 57 av 100 poeng
    62. Kristiansand 55 av 100 poeng
    139. Bærum 48 av 100 poeng
    218. Drammen 43 av 100 poeng

    Mange går turen over vidden, fra Fløien til Ulriken hvert år. Bergen er på topp av de store byene. Foto: Magasinet Villspor

    Friluftslivsbarometeret er en videreutvikling av tidligere kåringer av årets friluftslivskommune, som ble arrangert i Friluftslivets år 2005 og 2015.

    Da var resultatene basert på svar på et spørreskjema, og det var kun kommunene som hadde svart som var med i rangeringen.

    I 2025 er alle landets kommuner vurdert, og kunnskapsgrunnlaget er bygget ut med tilgjengelig statistikk og offentlige data, i tillegg til spørreskjemaet.

    Hensikten med Friluftslivsbarometeret å løfte fram gode eksempler, skape engasjement og bidra til mer og bedre friluftsliv over hele landet. 

    Fakta: Friluftslivsbarometeret

    • Barometeret måler og rangerer alle landets kommuner fra 1 til 357 ved hjelp av 30 indikatorer, fordelt på 4 temaer.
    • Barometeret gir ikke hele sannheten om friluftslivet i kommunene, men samlet sier indikatorene noe om muligheter, aktiviteter, tilrettelegging og innsats for friluftsliv i den enkelte kommune.
    • Fordi 2025 er Friluftslivets år, er enkelte indikatorer knyttet opp til tiltak i markeringsåret.
    • Det er Norsk Friluftsliv og Friluftsrådenes Landsforbund som er ansvarlig for utarbeidelsen av Friluftslivsbarometeret og kåringen av Årets friluftslivskommune 2025.

    Fakta: Norsk Friluftsliv

    • Norsk Friluftsliv er fellesorganisasjonen for de 19 store friluftslivsorganisasjonene, med én million medlemskap og nær 5000 lag og foreninger.
    • Norsk Friluftsliv med å inspirere flere til å komme seg ut oftere, informere om allemannsretten, stoppe nedbygging av naturen, mer friluftsliv i skoler og barnehager, og inkludering gjennom friluftsliv.
    • Arrangerer hvert år Friluftslivets uke over hele landet, fra første helg i september.
    • Våre medlemsorganisasjoner: 4H Norge, Den Norske Turistforening, Forbundet KYSTEN, Norges Turmarsjforbund, Norges Jeger- og fiskerforbund, KFUK-KFUM-speiderne, Kristen Idrettskontakt, Norges klatreforbund, Norges Dykkeforbund, Norges orienteringsforbund, Norges Padleforbund, Norges Røde Kors, Norges speiderforbund, Skiforeningen, Syklistenes landsforening, Norsk Kennel klub, Norges Seilforbund, Det norske Skogselskap og Norges Sopp- og nyttevekstforbund.

    About Team Villspor

    Editorial Team / redaksjon Magasinet Villspor
    View all posts by Team Villspor →