51 prosent av de som bor i tettbygde strøk har ikke trygg tilgang til nærturterreng.
– Vi nordmenn er så stolte av den flotte naturen vår, sier Tor Kåpvik, konstituert generalsekretær i Den Norske Turistforening (DNT).
Likevel har halvparten i tettbygde strøk ikke tilgang til nærturterreng.
– Særlig for de av oss som bor i de største byene, er tilgangen alarmerende lav. Det er bekymringsverdig, sier Kåpvik i en pressemelding.

I en ellers hektisk hverdag, tror jeg naturen tilbyr et kjærkomment pusterom for mange.
Tor Kåpvik, konstituert generalsekretær i Den Norske Turistforening (DNT)
Andelen har holdt seg relativt stabil de siste fem årene. Nærturterreng er definert som naturområder på minst 200 dekar, tilgjengelig innen 500 meters avstand og uten å måtte krysse eller ferdes langs barriereveier.
Dette kommer frem i Naturundersøkelsen 2025, som ble lansert 22. mai, på verdensdagen for naturmangfold.
Bedre fysisk og psykisk helse
Undersøkelsen viser at naturopplevelser er viktig for oss.
- 71 prosent opplever at å være i naturen har gitt dem bedre fysisk helse
- 64 prosent opplever å ha fått bedre psykisk helse av å være i naturen
- Over 80 prosent svarer at naturopplevelser er viktige for dem.

Dette er blant funnene i Naturundersøkelsen 2025:
- 81 prosent svarer at naturopplevelser er viktige for dem
- 82 prosent mener at tilgang til nærnatur er viktig
- 72 prosent bruker nærnaturen sin minst ukentlig – kvinner oftere enn menn, og de eldre oftere enn de yngre.
- 77 prosent svarer at de bruker naturen til å dra på tur
- 52 prosent oppgir at de bruker naturen til å trene/holde seg i form
- 41 prosent bruker naturen til stressreduksjon
- 40 prosent bruker naturen til å være sammen med familie og venner
- 71 prosent svarer at de opplever at å være i naturen har gitt dem bedre fysisk helse
- 64 prosent opplever å ha fått bedre mental helse av å være i naturen
- Nesten 60 prosent opplever at å være i naturen har senket stressnivået deres
– Naturen er vår viktigste arena for rekreasjon og aktivitet, sier Bente Lier, generalsekretær i Norsk Friluftsliv.
– Vi er avhengige av naturen for å drive med friluftsliv. Derfor må vi ta vare på den, og sørge for at alle har trygg tilgang til nærnatur og gode friluftsmuligheter
Friluftlivets år
Det er Opinion som har gjennomført undersøkelsen på vegne av WWF, Naturvernforbundet, Regnskogsfondet, Sabima, Norsk Friluftsliv og Den Norske Turistforening (DNT).
2025 er Friluftslivets år. Gjennom året inviterer de norske friluftslivsorganisasjonene til enda flere aktiviteter, turer og naturmøter, med særlig fokus på dem som ikke har vært så mye på tur fra før. Organisasjonene vil også bruke året til å sette fokus på ulike barrierer for friluftslivet i Norge.