Valsjøhytta, Elgstølen og UFO-hytta på toppliste

(Estimert lesetid: 4 minutter)

Totalt var det 9580 overnattinger på Statskogs utleiehytter i 2025. Her kan du se de 10 mest populære hyttene – og topplistene i fylkene.

Elgstølen – trivelig hytte ved Vesle Byringtjern i Rendalen. Foto: Torkel Skoglund

Statskog har 126 utleiehytter som skal gjøre jakt, fiske og friluftsliv i norsk natur i store deler av landet litt lettere tilgjengelig. 

– Hyttene våre gjør fantastiske naturområder litt mer tilgjengelig for folk flest, samtidig som vi underbygger folks mulighet til jakt og fiske, sier kommunikasjonssjef Trond Gunnar Skillingstad i en pressemelding.

– At bruken fortsetter å øke er veldig gledelig. Det viser at tilbudet om delingshytter til en rimelig penge er viktig for mange, sier Skillingstad.

Totalt var det 9580 overnattinger på Statskogs utleiehytter. Det er en økning på 335 døgn fra forrige år (3,6 %).

Dette er de 10 mest attraktive Statskoghyttene i Norge i 2025: 

  1. Valsjøhytta: 203 overnattinger (+13 prosent), Rendalen kommune i Innlandet
  2. Elgstølen: 182 overnattinger (-1 prosent), Rendalen kommune i Innlandet
  3. UFO-hytta: 172 overnattinger (-4 prosent), Holtålen kommune i Trøndelag
  4. Engelsvika: 164 overnattinger (+2 prosent), Rendalen kommune i Innlandet
  5. Sandtjennhytta: 163 overnattinger (-2 prosent), Nissedal kommune i Telemark
  6. Sjølyst: 160 overnattinger (+7 prosent), Stor-Elvdal kommune i Innlandet
  7. Gåsvasshytta: 154 overnattinger (+5 prosent), Grane kommune i Nordland
  8. Torpberget: 153 overnattinger (+40 prosent), Meråker kommune i Trøndelag
  9. Bustadmoen: 152 overnattinger (+1 prosent), Grane kommune i Nordland
  10. Veksenvola: 148 overnattinger (+8 prosent), Rendalen kommune i Innlandet
Torpberget i Meråker har blitt veldig attraktiv. Foto: Jakob Haugen

Torpberget i Meråker er en av de store, moderne hyttene som var med i kjøpet av AS Meraker Brug. Her økte besøket mest i 2025.

Toppliste for Troms

– Folk setter pris på tilgjengelighet og gode naturopplevelser, sier Ann-Hege Hanstad i hos Statskog i Troms. Her har Statskog 12 utleiehytter.

  1. Høgskardhus (Målselv) – 133 døgn
  2. Leinahytta (Bardu) – 118 døgn
  3. Anjavassbu (Målselv) – 115 døgn
Anjavassbu – ei lita og koselig tømmerkoie med historie i veggene. Foto: Nina E. Mosesen Hansen
Leinahytta i Bardu under nordlyset. Foto: Stian Sundsvik

Både Leinahytta (+18 %) og Anjavassbu (+24 %) øker kraftig i popularitet.

Toppliste for Nordland

Statskog har 12 utleiehytter i Nordland som brukes stadig mer.

– Fleksible og lett tilgjengelige hytter gjør det enkelt for både familier, turgåere og reisende langs E6 å velge naturen, sier Hanne Marit Mikalsen, hos Statskog i Nordland.

  1. Gåsvasshytta (Grane) – 154 døgn
  2. Bustadmoen (Grane) – 152 døgn
  3. Fagermokoia (Saltdal) – 124 døgn
Gåsvasshytta ligger ved utløpet av Gåsvatnet – og kan så vidt skimtes litt til høyre for midten av bildet. Foto: Magnus Beyer Brattli
Fagermokoia nær E6 på Lønsdal i Saltdal. Ei koselig lita stue med knallgodt utgangspunkt for fjellturer, jakt og fiske i Saltfjellet. Foto: Tore Bjørnstad

Gåsvasshytta har en økning på fem prosent, mens Bustadmoen har holdt seg stabil i 2025. Fagermokoia åpnet som utleiehytte i 2023, og opplevde en massivt økt bruk på hele 38 prosent i 2025.

Toppliste for Trøndelag

Statskog har 54 utleiehytter i Trøndelag. Den spektakulære UFO-hytta har i mange år vært et av Statskogs aller mest attraktive hyttetilbud.

– UFO-hytta er kjempepopulær, men Torpberget øker desidert mest i hele landet, sier Eva Kristin Grøndal, jakt- og fiskekonsulent i Statskog.

  1. UFO-hytta (Holtålen) – 172 døgn
  2. Torpberget (Meråker) – 153 døgn
  3. Ellingsvatnet Skogstue (Melhus) – 139 døgn
Utenomjordisk utsikt fra UFO-hytta. Foto: Geir Wagnild
UFO-hytta er populær: Herfra har du panoramautsikt til fjellet Skarvan og vannet Øyungen. Foto: Jonas Olsen

UFO-hytta hadde en nedgang i bruk i 2025 på 4 prosent, mens Torpberget i Meråker økte med hele 40 prosent. Ellingsvatnet i Melhus ligger på samme nivå som i fjor.

Topliste for Buskerud, Telemark og Østfold

Statskog har 15 utleiehytter i Buskerud, Telemark og Østfold.

– Målrettede oppgraderinger og økt fokus på tilgjengelighet har gjort flere av hyttene mer attraktive for både barnefamilier og friluftsfolk, sier Torkel Skoglund hos Statskog i Sør-Norge.

  1. Sandtjennhytta (Nissedal) – 163 døgn
  2. Nykjua (Lier) – 142 døgn
  3. Urdvassbukta (Drangedal) – 136 døgn
Sandtjennhytta – trivelig hytte i vannkanten ved Sandtjenn i Nissedal. Foto: Torkel Skoglund
Urdvassbukta har en flott beliggenhet ved Henneseidvannet. Foto: Torkel Skoglund

Alle tre hyttetilbudene har vært attraktive over tid med jevnt, høy bruk også siste år.

Toppliste for Innlandet

Statskog har 21 utleiehytter i Innlandet. Mange av hyttene her er gamle skogkoier, fra en tid da tømmerhoggerne og arbeidshestene måtte bo tett på vannkilder. Dermed ligger flere av Statskogs hytter i områder hvor det ikke ville vært mulig å bygge i dag.

– De gamle koiene ble bygd der forholdene var best for arbeidsfolk og hester, sier Torkel Skoglund hos Statskog i Sør-Norge.

– I dag er disse plasseringene gull verdt for friluftsfolk som vil tett på naturen, og det er noe av det som gjør hyttene våre i Innlandet så populære.

  1. Valsjøhytta (Rendalen) – 203 døgn
  2. Elgstølen (Rendalen) –  182 døgn
  3. Engelsvika (Rendalen) – 164 døgn
Valsjøhytta i Rendalen topper lista over populære Statskoghytter. Foto: Torkel Skoglund
Engelsvika ligger flott til ved Storsjøen i Rendalen. Foto: Torkel Skoglund

Bruken av Valsjøhytta økte med 13 prosent i 2025. Hytta er svært mye brukt året rundt av familier og sportsfiskere.

Toppliste Sørvestlandet

Statskog har 17 utleiehytter i Njardarheim – et fjellområde med sårbar villreinstamme og tidvis krevende is- og værforhold.

– Vi tar hensyn til villreinen i alt vi gjør i Njardarheim, sier Kristian Eiken Olsen, regionansvarlig for jakt, fiske og friluftsliv i Sør-Norge.

– Derfor stenger vi enkelte hytter i viktige perioder og styrer ferdselen slik at vi ikke forringer leveområdene.

  1. Holmevasshytta (Sirdal) – 123 døgn
  2. Skjerevasshytta (Sirdal) – 122 døgn
  3. Grautheller (Sirdal) – 68 døgn
Holmevasshytta – hytte ved Holmevatn i Sirdal i Njardarheim. Renovert for tre år siden. Foto: Torkel Skoglund
Skjerevasshytta ligger ved Brokke – Suleskarvegen i Sirdal i Njardarheim. Foto: Torkel Skoglund

Holmevasshytta er nylig oppgradert og har en økning på 17 prosent i 2025. Hyttene nær veier og tilrettelagte turruter får flest besøk.

Olsen forteller at brukerne av fjellområdene har endret seg over tid. Den tradisjonelle fjellvante turgåeren, som kunne gå langt og i krevende vær, utgjør en mindre andel enn før.

– I dag ser vi at de mest populære hyttene er de som har enklest tilgang og som passer godt for familier, sier Olsen.

About Team Villspor

Editorial Team / redaksjon Magasinet Villspor
View all posts by Team Villspor →